4 najważniejsze waluty na świecie

Pieniądz rządzi światem – to powiedzenie ma w sobie całkiem sporo prawdy. Pośród wszystkich walut, które spotkać można na naszym globie, największe znaczenie ma zaledwie kilka z nich. Można zaliczyć do nich: dolary amerykańskie, euro, jeny japońskie i funty brytyjskie. Czym się one charakteryzują i co sprawia, że to właśnie one są tak istotne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Dolary amerykańskie ­– USD

Waluta północnoamerykańskiego mocarstwa nie bez powodu nazywana jest najważniejszą jednostką monetarną naszej planety. Jej potęga zbudowana jest na relatywnie mocnej gospodarce kraju. Jak podają statystyki, dolar uczestniczy w około 90% wszystkich transakcji wymiany walut na świecie (wg Forex). Co więcej, prawie 600 mld (ok. 65%) tej waluty znajduje się w obiegu poza Stanami Zjednoczonymi. Dane banku centralnego wskazują także, że 40% światowego długu jest liczona właśnie w dolarach amerykańskich.

USD często określany jest mianem twardego, co oznacza, że będąc w dowolnym miejscu na świecie, nie będziemy mieli problemów z jego wymianą. Co więcej – jest on oficjalnym środkiem płatniczym nie tylko w swojej ojczyźnie, ale też w kilku innych krajach.

Euro – EUR

Euro to waluta sporej części państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kilku innych, które nie wchodzą w skład wspólnoty, ale zdecydowały się na wprowadzenie wspólnej jednostki monetarnej. Euro uczestniczy w około 31% wszystkich transakcji wymiany walut.

Wprowadzenie wspólnej waluty miało na celu stabilizację gospodarki kontynentu, co do pewnego stopnia się udało.

Brytyjskie funty – GBP

Obowiązujące na terenie Wielkiej Brytanii funty to jedna z najstarszych walut świata, w których funkcjonują monety i banknoty. Od początku istnienia, czyli od 1158 roku, pieniądz przechodził wiele różnych modyfikacji, które pozwoliły ukształtować go do postaci, w której występuje obecnie. Jak podają statystyki, w około 12% wszystkich wymian walut bierze udział właśnie GBP.

Jeny japońskie – JPY

Pieniądz kraju kwitnącej wiśni to trzecia pod względem popularności w wymianie waluta świata. Bierze ona udział w prawie 21% transakcji tego typu! Swoje powodzenie jeny zawdzięczają także faktowi, że kredyty zaciągane właśnie w nich są obarczone niskimi kosztami. Jeny funkcjonują na terenie Japonii od 1872 roku.

Podsumowanie

To, że zaledwie kilka walut ma tak duże znaczenie dla globalnej gospodarki może wydawać się dziwne. Z tego powodu warto śledzić kursy i wartość poszczególnych pieniędzy. Najlepszym miejscem, żeby to robić, są kantory internetowe (np. https://www.dobrykantor.pl), w których można śledzić aktualizacje kursów w czasie rzeczywistym.