Czym jest cięcie CNC?

maszyna cnc

Jeżeli pierwszy raz zetkniemy się z tajemniczym skrótem CNC, możemy poczuć się nieco zagubieni. Być może nie zdajemy sobie sprawy, ale elementy wykonywane przy obróbce CNC otaczają nas na co dzień, a sam proces ułatwił znacznie pracę wielu pracowników. Dziś postaramy się wytłumaczyć i wprowadzić do słownika czytelnika skrót CNC.

Na samym początku należy wytłumaczyć ten skrót. Obróbka CNC (skrót od Computerized Numerical Control) odbywa się tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu komputera. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu przez pracownika i połączeniu z urządzeniami takimi jak elektrodrążarka, tokarka czy frezarka jest w stanie szybko i przede wszystkim precyzyjnie wykonać dowolny metalowy element. Eliminujemy w ten sposób czynniki ludzkie takie jak zmęczenie i umożliwia nam to zwiększenie efektywności produkcji.

Obróbka metalów w technologii CNC polega na wykorzystaniu urządzeń sterowanych przy pomocy komputera posiadającego odpowiedni program CAD (skrót od Computer Aided Design). W jej skład wchodzą procesy, których celem może być:

  • zmiana kształtu obrabianego elementu,
  • zmiana rozmiaru obrabianego elementu
  • zmiana właściwości fizyczno-chemicznych metali

CNC pozwala na wykonanie zarówno pojedynczego elementy, jak i „taśmowej” serii identycznych produktów przy jednoczesnym zachowaniu niskiego kosztu jednostkowego, niezależnie od tego, czy produkujemy zaledwie dwie sztuki, czy dwa tysiące sztuk.

Więcej informacji o cięciu CNC znajdziesz tutaj: https://ekod.com.pl/oferta/ciecie-cnc/

Technologia CNC znacząco wpłynęła na proces produkcyjny, pozwalając na całkowite wyeliminowanie błędów i strat w materiałach. Producenci w ten sposób oszczędzają czas i pieniądze, gdyż nie istnieje teraz ryzyko powtórnego wykonywania poszczególnych zleceń. Urządzenia CNC pozwalają na wykonywanie elementów, nawet tych najdrobniejszych ze znacznie większą precyzją i jakością. Automatyzacja pozwala osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty przy najniższych kosztach. Wprowadzenie takiej technologii sprawiło, że dziś ciężko wyobrazić sobie powrót do ręcznej obsługi zautomatyzowanych stanowisk.