Jak wybrać fotel do biura?

Wiele godzin spędzonych w biurze, w pozycji siedzącej przed komputerem może skutkować problemami z kręgosłupem, jeżeli nie zadba się o wygodny i dobrze wyprofilowany fotel biurowy. Przy wyborze odpowiedniego siedziska należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale także na określone parametry.

Odpowiednia podstawa i regulacja wysokości

Fotele biurowe powinny mieć podstawę jezdną i to najlepiej pięcioramienną. Modele z czteroramienną podstawą są zdecydowanie mniej stabilne, więc łatwiej się przewracają. Należy też wybierać siedzisko z możliwością regulacji wysokości, najczęściej w przedziale 40-50 cm od podłogi. To zapewnia prawidłowe ułożenie stóp na podłożu oraz dostosowanie wysokości fotela względem powierzchni biurka. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, aby spadek miejsca do siedzenia w kierunku oparcia miało zakres około 3-5 stopni.

Anatomicznie dopasowane oparcie oraz wygodne podłokietniki

Bardzo ważne okazuje się odpowiednie oparcie, które nie pogłębi, ani też nie spłyci naturalnych krzywizn kręgosłupa. Fotel biurowy powinien zatem dobrze odciążać mięśnie utrzymujące postawę ciała i najlepiej, kiedy oparcie jest odchylone do tyłu na 10 do 15 stopni. Wiele zależy od wzrostu osoby korzystającej z fotela, więc zarówno samo oparcie, jak i zagłówek musi mieć możliwość regulacji kąta nachylenia.

Osoby często korzystające z klawiatury z pewnością docenią model fotela z opcją dostosowania wysokości podłokietników do potrzeb, co pozwoli na odciążenie dłoni. Zakres takiej regulacji powinien wynosić 20-25 cm nad siedziskiem.

Wygodny podnóżek

Rzadko zwraca się uwagę na ten element, a to właśnie dzięki podnóżkowi zostaje zachowany odpowiedni kąt ułożenia stawów kolanowych oraz eliminuje się ucisk na tylną powierzchnię uda. Dobre krążenie krwi w nogach to większy komfort pracy, ale zarazem mniejsze ryzyko powstania żylaków.

Komfort pracy w biurze

Źle dobrany fotel do biura sprawia, że trudno utrzymać bezpieczną postawę ciała. Pojawiają się napięcia w pewnych grupach mięśniowych, które wywołują przykre dolegliwości bólowe, szczególnie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Po jakimś czasie dochodzi do zwyrodnień. Czasami też zostaje utrudnione prawidłowe krążenie krwi w kończynach dolnych. To w duży stopniu obniża zarówno komfort, jak i wydajność pracy. Dlatego warto pomyśleć o wysokiej jakości obrotowym fotelu na kółkach z regulacją wysokości i podłokietnikami. Tego typu siedzisko okazuje się również niezbędne w domu, kiedy kilka godzin spędzamy przed komputerem.

Materiał wykonania

Fotel do biura może mieć siedzisko i opacie wykonane z naturalnej bądź ekologicznej skóry, a także z tworzywa sztucznego lub tkaniny. Modele tkaninowe gwarantują lepszą wentylację, ale problematyczne bywa utrzymanie ich czystości. Z kolei modele skórzane i z tworzyw są bardzo higieniczne, jednak nie odprowadzają skutecznie ciepła.

Sprawdź ofertę foteli biurowych sklepu Multiglob – https://multiglob.pl/pol_m_Dom-i-Ogrod_Fotele-biurowe-155.html