Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe? 3 ważne kwestie

jak-wybrac-odpowiednie-biuro-rachunkowe-3-wazne-kwestie-1

Gdy zabieramy się za prowadzenie własnej firmy, musimy liczyć się z wieloma nowymi obowiązkami, które na nas spadną. Do najtrudniejszych należy zapewne prowadzenie księgowości, która potrafi spędzać sen z oczu przedsiębiorców. Często decydują się oni na outsourcing w postaci biura rachunkowego.

Biura rachunkowe nie stanowią najnowszej formy prowadzenia księgowości, aczkolwiek należą do tych najpopularniejszych. Znacznie nowsze są programy komputerowe i aplikacje umożliwiające samodzielne dbanie o finanse firmy (np. https://www.taxomatic.pl). Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak są zainteresowani takim rozwiązaniem. Pozostaje im nawiązać współpracę z jednym z biur rachunkowych. Jak powinni się do tego zabrać?

 

Oto 3 ważne kryteria, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze biura:

 

  1. Zwróć uwagę na to, czy biuro jest ubezpieczone!

Często słyszy się o przypadkach, w których właściciele firm muszą płacić potężne kary, które są skutkiem zaniedbań czy pomyłek pracowników biura rachunkowego. Sytuacje takie zdarzają się na ogół przedsiębiorcom, którzy podjęli współpracę z biurami, które nie mają wykupionego pakietu OC.

Dziś, by uniknąć przykrych konsekwencji błędów w obliczeniach czy w wypełnianiu dokumentów, warto interesować się tylko biurami regularnie płacącymi składki OC. Da nam to poczucie bezpieczeństwa i asekurację w razie niespodziewanych wypadków.

  1. Kwalifikacje do wykonywania zawodu

Nikt z nas nie lubi pracować z osobami nieprofesjonalnymi. Posiadanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego w dziedzinie finansów i rachunkowości powinno być podstawą pośród pracowników biura rachunkowego. Dlatego właśnie – umawiając się na spotkanie z przedstawicielem takiego biura, który potencjalnie będzie zajmował się naszymi kwestiami – warto poprosić o przygotowanie dyplomu z uczelni wyższej potwierdzającego zdobycie potrzebnych umiejętności i uprawnień.

  1. Koszt prowadzenia naszej księgowości

Kwestie ekonomiczne w biznesie są kwestiami pierwszorzędnymi. Dlatego właśnie od samego początku powinny interesować nas ceny obowiązujące w biurze rachunkowym, współpracą z którym jesteśmy zainteresowani. Nie bójmy się więc pytać o cennik i nie wahajmy się negocjować korzystniejszych warunków, jeśli zaproponowane nam kwoty okażą się być zbyt wysokie. Warto przy tym pamiętać, że z wyższą ceną zwykle w parze idzie wyższa jakość. Zbytnie oszczędzanie na usługach księgowych może w szerszej perspektywie sporo nas kosztować.