Jak znaleźć odpowiedniego biznespartnera?

biznes-partner

Gdy spojrzymy na ludzi, którzy osiągali przez lata sukcesy w biznesie, możemy znaleźć pewną cechę, która ich łączy. Każdy z nich nie działał sam, a kluczem do wczesnego sukcesu było odpowiednie dobranie biznes partnera. Bill Gates miał Steve’a Ballmera, Steve Jobs mianował swoją prawą ręką Steve’a Wozniaka… Przykładów w każdej branży można wymieniać. Jakie działania musimy podjąć przy szukaniu swojego wspólnika?

Postawmy przed sobą kilka pytań, które mogą ułatwić nam poszukiwania.

Czy lubimy tą osobę?

To pytanie może wydawać się dziecinne, czyż nie? Przecież chcemy robić biznes, a nie zastanawiać się, czy kogoś lubimy, czy niekoniecznie? Otóż nie, jest to prawdopodobnie najważniejsza odpowiedź w całym poszukiwaniu. Musimy pamiętać, że z tą osobą będziemy spędzać (zwłaszcza w początkowej fazie funkcjonowania) mnóstwo czasu, więcej niż z naszymi przyjaciółmi czy nawet rodziną. Powinniśmy wybrać człowieka, z którym po prostu lubimy spędzać czas.

Czy wasze wartości są podobne?

Dobrzy biznespartnerzy mają podobne wartości. Wszystko to idzie w parze z ideami przyświecającymi firmie. Gdy my możemy po sukcesie, dążymy do maksymalnego wzrostu firmy, nasz partner chciałby już spieniężyć swoje udziały. Ty chcesz używać lokalnych szwalni w celu wspierania krajowych przedsiębiorstw, a twój partner chce wszystko tworzyć po jak najmniejszym koszcie gdzieś w chińskiej fabryce, w której od dawna są łamane prawa człowieka. Takie różnice w światopoglądach naprawdę mogą zepsuć relacje międzypartnerskie i doprowadzić do niepotrzebnego rozłamu w firmie.

Czy wasze umiejętności się uzupełniają?

Na początku działalności ważne jest to, aby nie posiadać takiego samego zakresu umiejętności. Agencja reklamowa nie może składać się z samych kreatywnych grafików tak jak firma informatyczna składająca się ze specjalistów od programowania. Jeżeli do tego dojdzie, będziemy dużo szybciej szukać nowych pracowników, niż w sytuacji, w której wspólnych umiejętności byłby bardziej zróżnicowany.

Takich pytań jest znacznie więcej. Poświęćmy tyle czasu na szukanie idealnej osoby, ile uznamy za stosowne. Bardzo dobrym pomysłem może być stworzenie małego, testowego projektu. Będziemy mogli w praktyce zobaczyć, jak układa się współpraca między Tobą a drugą osobą. Gdy wszystko będzie przebiegać bezproblemowo, być może znaleźliśmy kogoś, kto będzie odpowiedni do naszego biznesu?