Leasing na maszyny budowlane – dlaczego warto się na niego decydować?

Koparka na placu budowy

Wystartowanie z własnym biznesem to niemałe wyzwanie, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Często największą przeszkodą okazują się finanse, które skutecznie zapobiegają otwarciu firmy. Problem jest jeszcze bardziej dotkliwy w przypadku przedsiębiorstw, które nie mogą funkcjonować bez środków trwałych. Czy w takim przypadku warto wziąć leasing na maszyny budowlane?

Czym jest leasing?

Leasing to umowa wiążąca dwie strony, której istotą jest udostępnienie przez jedną z nich konkretnego środka trwałego tej drugiej, w zamian za regularne opłacanie rat (najczęściej comiesięcznych). Finansujący, czyli leasingodawca wykłada całą kwotę (lub jej część) za zakup danego sprzętu, co okazuje się rozwiązaniem o wiele korzystniejszym dla przedsiębiorcy niż zwykłe pożyczki czy kredyty bankowe. Leasing może dotyczyć zarówno rzeczy nowych, jak i używanych, a w zależności od ich ceny, może wiązać się podpisaniem umowy na okres nawet 10 lat.

Dlaczego leasing maszyn budowlanych?

Żadna firma budowlana nie może istnieć bez odpowiedniej floty. Sprzęt tego typu nie należy do najtańszych, dlatego w wielu przypadkach właściciele zmuszeni są do wzięcia pożyczek lub leasingu na maszyny budowlane. Dlaczego to właśnie ta druga opcja jest lepsza?

Maszyna budowlana wzięta w leasing na placu budowy

Wynika to przede wszystkim z faktu, że nawet przy konieczności pozyskania dużej ilości środków, ryzyko wpadnięcia w pętlę zadłużenia jest niewielkie. Jednocześnie ta forma finansowania wiąże się z minimalnymi formalnościami, a często firmy leasingowe (np. Prime Leasing z Gdyni) nie wymagają zaświadczeń z Urzędu Skarbowego, ZUS-u czy BIK-u. Współpracując z odpowiednimi firmami, można także liczyć na „ludzkie” podejście do takich spraw jak sezonowość branży (może być to istotne w budownictwie), wybór waluty czy szybkość wydania decyzji o akceptacji lub nieakceptacji wniosku.

W jaki sposób finansować swoją firmę?

Najlepszym pomysłem na finansowanie firmy jest skorzystanie z usług – wspomnianych już – firm leasingowych, z którymi wyposażenie przedsiębiorstwa w maszyny budowlane nie będzie stanowiło żadnego problemu. Obecnie to rozwiązanie nie ma sobie równych, gdyż oferty banków i firm pożyczkowych nie należą do korzystnych. Nie bez znaczenia jest elastyczność takiego rozwiązania – specjaliści oferujący leasing nie obawiają się finansowania maszyn używanych, czy tych sprowadzanych zza granicy.

Podsumowanie

W przypadku firm budowlanych czy deweloperów, leasing na maszyny budowlane to jedyny rozsądny sposób na uzyskanie środków trwałych, niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oferta jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, dlatego zdecydowanie warto z niej korzystać.