Przesyłki lotnicze w Polsce

frach-lotniczy-3

Transport ładunków drogą lotnicza jest jednym z najszybszych i najbardziej efektywnych rodzajów przewozów. Niestety, jest on zdecydowanie najdroższy, stąd też stosunkowo mała ilość towarów przewożona jest drogą lotniczą. Nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najważniejszych elementów budowy solidnej gospodarki a jego powszechna dostępność i stale rosnąca jakość to niesamowicie wielka siła napędowa dla każdego kraju.

Lotnicze przesyłki w Polsce

W Polsce fracht lotniczy jest nadal źródłem powstania zaledwie kilku procent PKB (produktu krajowego brutto). Rynek stale rośnie tak jak ogólny wolumen cargo, które przeszło przez polskie lotniska, w porównaniu z poprzednimi latami. Rozszerzająca się sieć portów lotniczych jest bardzo optymistycznym prognostykiem na przyszłość.

Gdzie podróżują takie ładunki?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, eksport i import dóbr drogą lotniczą w naszym kraju jest stosunkowo niewielki. Trasy przesyłek z Polski prowadzą zazwyczaj do innego państwa w Europie, w mniejszym stopniu do Stanów Zjednoczonych. Dominującym lotniskiem jest oczywiście to nazwane na cześć Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu. Niestety w porównaniu z dużymi lotniskami specjalizującymi się w przewozach cargo takimi jak Amsterdam, Londyn, Frankfurt czy Paryż, wypadamy bardzo blado.

Światowe potęgi

Potencjał cargo lotniczego w Polsce szacuje się w okolicach 200 tysięcy ton, a tendencja niestety jest ani zwyżkowa, ani nie zapowiada obniżek. Rosnące koszty i pozostałości po kryzysie gospodarczym sprawiły, że gros klientów firm transportowych preferuje, aby ich zlecenia były realizowane drogą morską, zwłaszcza wtedy, kiedy czas nie gra najważniejszej roli. Rozwój transportu lotniczego jest uzależniony z sytuacją gospodarcza świata. Główni gracze na świecie, czyli USA, Chiny i Unia Europejska niejako kontrolują to, jak wygląda rynek w danym momencie.

To konieczność

Aby budować przewagę konkurencyjną nad innymi firmami, dobrze jest wziąć pod uwagę transport lotniczy. W tym segmencie widać wielki potencjał rozwojowy; wystarczy dostrzec ilość rozbudowywanych lotnisk, nowych terminali czy płyt postojowych. W dzisiejszych czasach trzeba być bardzo elastycznym, wszystko, aby zadowolić klienta, którego szczęście jest dla nas zyskiem.