Rekrutacja pracowników w trzech punktach

we are hiring

Częścią codzienności firm jest zatrudnianie nowych pracowników. Proces rekrutacyjny często potrafi przyprawić o zawrót głowy, ponieważ zdarza się, że jest zawiły i czasochłonny lub dotyczy dużej ilości kandydatów, z których trzeba wybrać najlepszych. Osoby odpowiedzialne za zatrudnianie nowych osób mają jednak coraz więcej przydatnych narzędzi, które ułatwiają im prowadzenie całego procesu. Warto skupić się jednak na początku na samej istocie rekrutacji.

  1. Dlaczego zatrudniamy?

Głównym powodem zatrudniania nowych pracowników jest wakat w miejscu pracy. Może być on spowodowany naprawdę różnymi czynnikami. Na przykład: ktoś mógł zostać zwolniony lub po prostu odejść i jednocześnie pozostawić po sobie puste miejsce dla swojego następcy, albo firma mogła postanowić zwiększyć ilość etatów ze względu na wielu nowych klientów czy dodatkowe obowiązki, które swoją ilością przerastały możliwości przerobowe zatrudnionych już pracowników. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie rekrutacji, by firma nie traciła pieniędzy.

  1. Kto odpowiada za rekrutację?

Struktura zajmująca się zatrudnianiem nowych pracowników może być naprawdę skomplikowana. Często bywa tak, że im większa jest firma, która potrzebuje nowych pracowników, tym bardziej złożony jest skład osób odpowiedzialnych za rekrutację. Przecież ktoś musi rozprzestrzenić ogłoszenie o pracę, ktoś musi umówić kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne, ktoś wreszcie musi je przeprowadzić, ktoś musi zdecydować o tym, kogo zatrudnić i ktoś wreszcie musi uporządkować wszystkie dokumenty związane z całym procesem rekrutacyjnym. Dlatego właśnie bardzo często duże firmy wynajmują agencje pracy, które przejmują cały ciężar przeprowadzania zabiegów rekrutacyjnych. W mniejszych firmach, które nie zajmują się produkcją masową i nie zatrudniają tysięcy pracowników, sprawa ta wygląda inaczej. W takich przypadkach za rekrutację odpowiedzialna jest zazwyczaj jedna osoba – kierownik lub szef. Czasem odpowiedzialność spada jeszcze na najbliższych ich pracowników, którzy pomagają w rekrutacji, chcąc odciążyć przełożonego.

W rekrutacji pracowników od lat pomaga firma https://lobohr.pl/oferta-dla-pracodawcy/

kobieta przy biurku podpisująca dokument

  1. Jakimi narzędziami dysponują rekruterzy?

W gruncie rzeczy zajęcie rekrutera jest ciekawe. Staje się on w pewnym sensie arbitrem, który ocenia, kto najbardziej nadaje się do pracy na danym stanowisku. Z drugiej strony jest to funkcja bardzo odpowiedzialna – jego decyzja wpłynie na dalsze losy firmy oraz atmosferę w niej panującą. Dlatego właśnie rekruterzy dysponują wieloma narzędziami przydatnymi podczas prowadzenia procesu rekrutacyjnego. Oto kilka z nich:

  • Internet – służy do zamieszczania ogłoszeń i komunikowania się z zainteresowanymi pracą osobami,
  • CV – a więc krótki opis historii zawodowej kandydata, to właśnie CV jest pierwszą nicią łączącą kandydata z pracodawcą. Na podstawie CV rekruter decyduje, z kim umówić się na spotkanie.
  • Rozmowa kwalifikacyjna – ma pomóc rekruterowi poznać kandydatów i zadecydować, który z nich posiada największe predyspozycje (nie tylko zawodowe) do wykonywania danej pracy,
  • Referencje od poprzednich pracodawców – przynosi je kandydat, by zwiększyć swoje szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym.

Istnieją pogłoski, że sprawny rekruter już po kilku minutach rozmowy z kandydatem wie, czy ten nadaje się do zatrudnienia.