Skąd wziąć fundusze na otwarcie firmy – kredyt czy sponsor?

Scenariusz niespełnionych marzeń i planów o własnej firmie jest często bardzo podobny: mamy ideę, wpasowujemy się w niszę, lecz problem stanowi brak pieniędzy, które mogłyby pokryć naszą inwestycję w działalność gospodarczą. Trudno jest przecież otworzyć firmę, nie dysponując żadnymi środkami.

Otwarcie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Wymaga od nas nie tylko dużych pokładów czasu i zaangażowania, ale przede wszystkim również pieniędzy. Jeśli ich nie mamy – możemy na ogół zapomnieć o rozpoczęciu działalności gospodarczej. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam jednak kilka skutecznych sposobów na zdobycie kapitału początkowego.

SPOSÓB 1: Kredyt na otwarcie działalności

Mimo że zadłużanie się w banku już na początku prowadzenia firmy, nie jest świetnym pomysłem, często okazuje się być jedynym, który jesteśmy w stanie zrealizować. Warto przejrzeć ofertę banków w zakresie kredytów na rozruszanie działalności gospodarczej.

Kredyt na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oferuje na przykład bank BGŻ BNP Paribas, w którym możemy zacząć starać się o pożyczkę nawet przed założeniem działalności, a więc wtedy, gdy dopiero planujemy naszą firmę. Warto udać się do placówki banku lub zadzwonić do konsultanta, który wyjaśni nam wszystkie kwestie związane z tym rodzajem kredytowania.

Istnieje jeszcze jeden sposób finansowania działań firmy za pomocą kredytu udzielanego przez bank. Przykładem może tu być oferta kredytowa IDEA Banku, który współpracując z polskim rządem, daje szansę na nawet 400 tysięcy złotych pożyczki wraz ze wsparciem ze strony państwa. Jednym z warunków jakie musi spełniać kandydat, musi być co najmniej roczny okres prowadzenia firmy, na którą chce wziąć kredyt. Plusem tego rozwiązania jest możliwość rozbudowania firmy i dzięki temu zwiększenia zysków.

SPOSÓB 2: Sponsorzy

Istnieje jeszcze druga możliwość – dofinansowanie ciekawych pomysłów biznesowych przez sponsorów. Sponsorami zostają zazwyczaj doświadczeni przedsiębiorcy, którym podoba się idea danego biznesplanu oraz jego nietypowość i oryginalność. Oceniają oni szanse powstającej firmy na odniesienie sukcesu i w zgodzie z przeczuciami – inwestują w młode pomysły.

Na sponsorów mówi się „aniołowie biznesu”. Czuwają oni nad działaniami głównego właściciela firmy nie tylko finansowo, ale również merytorycznie – doradzając i ucząc go poruszania się po ścieżkach biznesowych.

Istnieje tu jednak pewna forma zależności. Kiedy zdecydujemy się przyjąć pomoc od anioła biznesu – musimy liczyć się z tym, że będzie wymagał on udziałów w naszym pomyśle, inicjatywie oraz zyskach.

Która opcja jest lepsza?

Można spekulować na temat obu pomysłów, jednak dający większą swobodę działania jest ten pierwszy, a więc kredyt na otwarcie działalności gospodarczej (sprawdź np. ofertę kredytu inwestycyjnego w Expander). Zapewnia nam on kapitał, którego potrzebujemy oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji. Wszelkie zyski, jakie odnotujemy, będą nasze i nie będziemy musieli się nimi dzielić z udziałowcami.