Zakup czy wynajem floty samochodowej?

Flota samochodowa dla wielu firm jest głównym źródłem dochodu i elementem, na którym opiera się cała działalność. Czasem jednak stanowi znaczny wydatek. Dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na leasing, który niesie za sobą wiele korzyści. Istnieje również kilka innych sposobów finansowania floty m.in. wynajem długoterminowy, zakup z własnych środków bądź zaciągnięcie kredytu. Jakie są wady i zalety każdego z nich?

Leasing – najpopularniejsza forma

Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez większe przedsiębiorstwa. Małe i średnie firmy niechętnie decydują się na ten sposób, po części z powodu dosyć wysokich comiesięcznych rat. Główną zaletą leasingu długoterminowego jest odciążenie firmy ze spraw administracyjnych. Łatwiejsze jest również załatwianie spraw związanych z przeglądem technicznym oraz naprawą pojazdów. Leasing można podzielić na dwa rodzaje: finansowy i operacyjny. Główna różnicą między tymi dwoma typami leży w przedmiocie umowy leasingowej. W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy (pojazdy floty samochodowej) należy do składników majątku korzystającego. Zazwyczaj z końcem umowy firma wykupuje dane pojazdy, ponieważ firmie leasingowej dany pojazd nie przyniesie już korzyści. Umowa leasingu operacyjnego polega na czasowym przekazaniu przedmiotu umowy do eksploatacji.

Wynajem długoterminowy

Inaczej full service leasing, wynajem długoterminowy to dodatkowe korzyści, niektóre związane z odliczeniem podatku VAT. Oprócz tego to firma leasingowa zajmuje się przeglądami technicznymi, awariami, odsprzedażą pojazdów  oraz kontrolą kosztów paliwowych. Ponadto firma nie musi zarządzać działem transportu, czy też obciążać swojej zdolności kredytowej środkami na zakup pojazdów.

Kredyt

Prostota kredytu leży w jego dostępności. Zwłaszcza że istnieje wiele tzw. autobanków, które zajmują się kredytami na zakup pojazdów. Takie banki to na przykład Volkswagen Polska, Toyota Bank Polska, czy też Daimler Bank Polska. Metoda wzięcia kredytu jako finansowania floty samochodowej sprawdza się, gdy firma czuje potrzebę posiadania i sprawowania opieki nad samochodami. Bardzo często klienci również finansują instytucje danych banków i marek samochodowych. Tego, czego bank wymaga od przedsiębiorcy przy podpisywaniu umowy to m.in. pokrycie kosztów ubezpieczenia i prowizji. W przypadku kredytu warto zwrócić uwagę na oprocentowanie, gdyż może się ono bardzo różnić między ofertami.

Podsumowanie

Chociaż jest wiele sposobów na finansowanie floty samochodowej, każda z nich przynosi inne korzyści. Jednak przy użytkowaniu floty warto pamiętać o jej odpowiednim zarządzaniu. Tylko wtedy przynosi ona największe zyski.

 

Artykuł powstał we współpracy z Verizon Connect