Zarządzanie mieszkaniem – samodzielnie, czy z agencją?

Klucz w zamku w drzwiach

Inwestując w mieszkanie, które zamierza się wynajmować, należy przygotować się na obowiązki, które z takiej działalności wynikają. Coraz częściej można się jednak spotkać z agencjami, które oferują profesjonalne zarządzanie nieruchomościami. Czy skorzystanie z ich usług jest opłacalne? A może warto zająć się całą sprawą samodzielnie?

Zastanów się, na czym Ci zależy

Określenie własnych potrzeb to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić przed podjęciem dalszych decyzji. Pomyśl nad tym, czy bardziej zależy Ci na względach finansowych, czy też chciałbyś zyskać więcej czasu dla siebie. Zarządzanie mieszkaniem to wbrew pozorom nie jest łatwa sprawa. Wymaga sporego zaangażowania, bo spraw, nad którymi należy sprawować kontrolę, jest całkiem sporo. Jest to jeszcze bardziej dotkliwe, jeśli zamierzasz wynajmować swój apartament krótkoterminowo podczas sezonu urlopowego.

Zarządzanie samodzielne

Klucze w drzwiachDla jednych jest to dobre rozwiązanie, natomiast dla innych – niekoniecznie. Prawdopodobnie w procesie nie stracisz pieniędzy, ale za to będziesz musiał poświęcić swój czas. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne dbanie o wszelkie aspekty związane ze swoim obiektem, będziesz musiał zająć się: jego promocją w Internecie (np. poprzez umieszczanie ogłoszeń na różnych portalach), kontaktowaniem, umawianiem i spotykaniem się z potencjalnymi najemcami, kontrolowaniem stanu mieszkania czy rozliczaniem się z dostawcami mediów i lokatorami. Jest tego całkiem sporo i nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług agencji, które za opłatą podejmą się wykonywania tych wszystkich czynności.

Korzystanie z usług agencji

Z czym wiąże się korzystanie z usług agencji zajmującej się tego typu sprawami? Na samym początku musisz wiedzieć, że wiąże się to ze zrezygnowaniem z około 9-14% Twoich zysków. Tyle wynosi standardowa prowizja. W cenie oprócz wspomnianych wyżej czynności często zawierają się też inne usługi. Z pewnością możesz liczyć na profesjonalną promocję swojego obiektu w sieci. Lepsze agencje przygotowują dla najemców tak zwane pakiety startowe czy chociażby sygnowane swoim logiem ręczniki i mydła.

Ciekawy apartament na wynajem

Jeśli zdecydujesz się na tego typu współpracę, powinieneś otrzymywać miesięczne raporty z prowadzonej przez firmę działalności dotyczącej Twojego mieszkania. W zestawieniu tym powinny być podane wszelkie dane dotyczące ilości lokatorów, obsadzenia, wszystkie rozliczenia oraz informacje o ewentualnych problemach.

Podsumowanie

Zarządzanie mieszkaniem jest trudne i czasochłonne. Ten zespół czynności można jednak powierzyć firmie, która zajmie się wszystkim w profesjonalny sposób. Obecnie jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć, dlatego sprawdź ofertę firmy Billberry Apartments i oddaj swój apartament w dobre ręce https//billberry-apartments.pl/dla-wlascicieli!