Zastosowanie dla wycinarek laserowych

cover-2-800×665

W 1965 roku powstały pierwsze wycinarki laserowe, stworzona przez amerykańską firmę Western Electric. Wycinarki laserowe należą obecnie do najbardziej wszechstronnych i przydatnych urządzeń używanych w przemyśle fabrycznym. Materiały takie jak drewno, pianka, beton czy blachy mogą być cięte wyjątkowo sprawnie przy pomocy lasera sterowanego CNC. Ta najnowsza technologia znacznie zmniejsza obciążenie dla człowieka, który pracuje w fabryce. Wycinarka laserowa jest łatwo dostępna na rynku i zazwyczaj można ją nabyć po rozsądnej cenie.

Z drugiej jednak strony, wiele małych firm nie może sobie pozwolić na zakup takich maszyn, ale mogą zdecydować się na ich dzierżawę. Pomijając fakt użyteczności wycinarki laserowej w skali przemysłowej, jest ona bardzo przydatna dla szeregowych użytkowników. Nawet nie posiadając takiego urządzenia, można na przykład złożyć zamówienie online – wiele firm które dostarczają w ten sposób towar oferuje bezpłatny transport.

Krótko o laserze

Istnieją trzy główne typy laserów stosowanych do cięcia laserowego. Laser gazowy nadaje się do cięcia, wiercenia i grawerowania. Laser neodymowy i neodymowo-yagowy, są w działaniu bardzo do siebie podobne. Typowe warianty lasera gazowego łączą w sobie szybki przepływ osiowy oraz powolny przepływ poprzeczny. Laser neodymowy jest używany do wiercenia, gdzie wymagana jest duża energia i mało powtórzeń. Natomiast neodymowo-yagowy, zapewnia dużą moc przy wierceniu i grawerowaniu. Wszystkie wymienione lasery mogą być używane do spawania.